Dienoraštis

Refleksija apie Vaikų teisių gynėjų paskelbtą 2022 m. veiklos ataskaitą

Kovo 16 d. pasirodžiusi metinė Vaiko teisių gynėjų apžvalga: „Vaiko teisių gynėjai reziumavo praėjusius metus: apie vaiko teisių pažeidimus pranešama dažniau, tačiau dar per sunkiai identifikuojame smurtą“, paskatino giliau pasidalinti Vilniaus arkivyskupijos Carito mediacijos centre „In pace“ praktikoje matomais vaikų sunkumais tėvams esant skyrybų procese. Vadovės  Ūlos Dusevičienės manymu: „deja, tenka pritarti ir liūdnai patvirtinti, kad sklandus vaiko matymasis su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų yra ypatingai sudėtinga ir vaikus traumuojanti problema. Tą byloja statistiniai dažniausiai fiksuotų vaiko teisių pažeidimų 2022 m. duomenys, pasak kurių praėjusiais metais vienu dažniausiai fiksuotų pažeidimų praėjusiais metais buvo susijęs su geriausių vaikui gyvenimo sąlygų neužtikrinimu bei dažnai tėvų skyrybų atvejais išryškėjančia problema – kliudymu vaikui bendrauti su vienu iš tėvų.“

Ūla Dusevičienė, Mediacijos centro „In pace“ vadovė. VA Carito nuotr.

Ūla Dusevičienė pastebi, kad: „ne vienerius metus dirbant su šeimomis, kurios susiduria su konfliktais dėl įvairaus amžiaus vaikų, matome, kiek iššūkių ir klaidingų įsitikinimų apie gyvenimą pasaulyje ir visuomenėje vaikams sukuria tėvų nesutarimai. Pradedant nuo saugumo ir augimo sutrikimų, baigiant iš esmės ypatingai draskančiu vaiko psichiką lojalumo konfliktu ir tai lydinčiais disfunkciniais veiksniais.“

Praktika ir patirtis rodo, kad sumažinus išorines aplinkybes, kurios kelia įtampas, vidinių priežasčių nesantaikai palaipsniui mažėja arba iš viso nebelieka. Kartais reikia visai nedaug: jaukios aplinkos, kurioje tarpininkų pagalba saugiai galima perduoti vaiką mamai ar tėčiui, kad šis turiningai praleistų laiką su vaiku, pažaistų, prireikus paruoštų pamokas. Atvejais, kai bendravimo su vaiku erdvės nepakanka, o tėvai jaučia poreikį bei norą keisti esamą įtemptą situaciją, ypatingai naudinga tampa mediatoriaus pagalba, kuris pakviečia konfliktuojančius tėvus susėsti už vieno stalo ir mėginti ieškoti geriausių sprendimų jiems ir vaikui: klausytis, išgirsti, pasisakyti, suprasti, kad vaikui patys svarbiausi ir nepakeičiami yra abu tėvai.

Stebėdami ir būdami arti didelių ir sunkiai patiems tėvams įveikiamų konfliktų dėl bendravimo tvarkos užtikrinimo Vilniaus arkivyskupijos Carito mediacijos centre „In pace“, įkūrėme saugią tėvų-vaikų matymosi erdvę, kurioje yra teikiama visapusiška pagalba tėvams susiduriantiems su šiais iššūkiais. Stengiamės, kad čia tėvai sulauktų ne vertinimo ir paaiškinimo, kad daro kažką blogai, o patys pabandytų pažvelgti plačiau į savo situaciją, išryškinant jų vaiko ar vaikų poreikius ir simptomatiką bei ieškotų efektyvių būdų ir sklandaus jų įgyvendinimo, sprendžiant susidariusią problemą.

Ši erdvė skirta tėvams, kurie dėl matymosi tvarkos konfliktų nepatiria, tačiau santuokai nutrūkus ar nusprendus gyventi atskirai šiuo metu neturi tinkamos ir saugios vietos matytis su vaiku. Taip pat ir tėvams , kurie jau yra intensyviame skyrybų procese, o susidūrimai perduodant vaiką nuolat lydimi konfliktų. Vis dažniau į mus kreipiasi tėvai, kurie jau turi teismo sprendimu nustatytą Vaiko matymosi su atskirai gyvenančiu tėvu tvarką ar laikiną teismo nustatytą tvarką, tačiau dėl daugybės priežasčių jos užtikrinti savarankiškai tėvams nepavyksta dar labiau neeskaluojant konflikto. Nepamainoma ši erdvė tampa ir atvejais, kai vieno iš jų ryšys su vaiku buvo nutrūkęs ar dėl ilgo matymosi susilpnėjęs, tačiau tėvai siekia vėl jį laipsniškai ir saugiai atkurti padedant specialistui.

Vaiko būklė ir emocinė gerovė yra aiškiausias besiskiriančios šeimos atspindys, kuris išsyk išduoda, jei skyrybų procesas ir tolimesnis tėvų bendravimas vyksta netinkamai.  Tai trukdo jam sėkmingai vystytis, augti ir kurti gražų rytojų. Sunku tikėtis, kad teismai ar institucijos išspręs santykių problemas. Skyrium gyvenančių tėvų konfliktai turi didžiausią galimybę būti išspręsti tėvams susėdus prie vieno stalo, pažvelgus visoms aplinkybėms į akis, ir profesionalaus tarpininko pagalba ieškant būdų, kaip sudaryti palankiausias sąlygas augti vaikui. Nėra nei vieno tėčio ar mamos, kuris nenorėtų matyti savo vaiko laimingo, sėkmingo ir sveiko, tik, deja, sunkumų ir savo pačių emocijų apipinti, neretai, nebepastebi, kad vaikas kartu su jais skęsta nemeilėje, nesaugume ir nesantaikoje. Šiandien šeimos nebeturi likti vienos su savo problemomis. Taip pat iš įvairių institucijų neturėtų skambėti vertinimai, kad jie yra „blogi tėvai“. Esame įsitikinę, kad būtina reaguoti į tai, kas vyksta aplinkui mus ir į iššūkius, kurie kyla tėvams nusprendus gyventi atskirai.