Dienoraštis

2023 metais sukurtos naujos paramos priemonės ir pagalba daugiau kaip 22 tūkst. žmonių

2023 metai Vilniaus arkivyskupijos Caritui pasižymėjo ne tik naujovėmis, bet ir neblėstančiais paramos mastais – pagalbos ranka buvo ištiesta virš 22 tūkst. asmenų. Tačiau tai ne tik skaičius, bet ir žmonių gyvenimai – tai bėdoje atsidūrusi mama, karo siaubo sukrėstas vaikas, bendravimo ieškanti tremtinė, nuo režimo pabėgusi šeima. 

Vilniaus arkivyskupijos Carito paskelbtoje ataskaitoje galima susipažinti su veiklos apimtimis, kurioms pernai buvo sutelkta beveik 3 mln. Eur (2 711 532 Eur). Surinkta parama leido suteikti pagalbą vaikams, šeimoms, jaunuoliams, vyresnio amžiaus žmonėms, stokojantiems, vienišiems asmenims, patiriantiems atskirtį, skurdą ar benamystę, kenčiantiems nuo smurto ar priklausomybių. Vykdyti šią gerumo misiją padėjo 173 darbuotojai ir 1145 savanoriai. 

2023 metai buvo pilni naujovių – pirmą kartą surengta Carito mokslinė konferencija, Sostinės dienų metu įvyko pirmoji paramos mugė „Menas dalintis“, į erdvesnes patalpas persikėlė Motinos ir vaiko namų bendruomenė, pradėtos teikti naujos paslaugos ir paramos iniciatyvos. 

Pasak Vilniaus arkivyskupo Gintaro Grušo, praėję metai parodė, kaip svarbu nepavargti padėti kitiems: „Pasaulio iššūkių ir karų akivaizdoje mūsų bendruomenė galėjo suteikti pagalbą ten, kur vienam būtų sunku. Per gailestingumo darbus mes, kaip Bažnyčia, galėjome pasitarnauti artimui. Tai darėme pavieniui, savo padaliniuose, parapijose ir bendruomenėse. <…> Ateitis kupina naujų iššūkių. Besirengdami Pasauliniam gailestingumo kongresui, kuris vyks Vilniuje 2026 metais, ne tik plėskime gailestingumo darbus, bet ir padėkime mūsų tikintiesiems, mūsų visuomenei įsisąmoninti jų svarbą.“ 

Pirmieji Mediacijos centro „In Pace“ gyvavimo metai praėjo ypač aktyviai – pagalba buvo suteikta 1258 asmenims. Mediacijos centre vyko individualios konsultacijos, grupiniai užsiėmimai, tėvystės mokymai, sėkmingai tęsiamas bendradarbiavimas su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vilniaus miesto savivaldybe, Lietuvos advokatų taryba, Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriumi. 

Motinos ir vaiko namams 2023 m. buvo įsimintini. Praėjusiais metais ne tik prasiplėtė darbuotojų ir savanorių komanda – namų bendruomenė persikėlė į naujas, erdvesnes patalpas, esančias V. Grybo g. 29, kuriose bus galima priimti daugiau mamų su vaikais. 

Visų Šventųjų šeimos paramos centras pastaraisiais metais sulaukia vis daugiau lankytojų ir pernai atvėrė naujas patalpas, skirtas vaikų iš socialinės rizikos šeimų užimtumui. Naujos erdvės praturtino centro veiklą, suteikė daugiau galimybių vaikams, užtikrino didesnį saugumą ir komfortą visiems, kurie naudojasi centro paslaugomis.  

Laikinieji namai patyrusiems benamystę pradėjo teikti naują „Draugiškos nuomos“ paslaugą, kuri padėjo net 19 žmonių už prieinamą kainą nuomotis būstą ir toliau kurti savo gyvenimus. O Nuteistųjų konsultavimo centras pradėjo teikti „Apsaugoto būsto“ paslaugą, kuri leidžia turėti saugų būstą iš įkalinimo įstaigos išėjusiems asmenims. 

Alternatyvaus mokymosi centras jaunimui išplėtė veiklos teritoriją ir nuo 2023 m. pradėjo teikti paslaugas ne tik Vilniaus mieste, bet ir Vilniaus apskrityje nesimokantiems ir nedirbantiems jaunuoliams. 

Nukentėjusių nuo nusikaltimų pagalbos centro komanda įgijo naujų kompetencijų vykdyti prevenciją nuo išnaudojimo. Tai leido suteikti pagalbą trečiųjų šalių piliečiams, kurie susidūrė su išnaudojimo grėsme.  

Užsieniečių integracijos centre pernai didžiąją dalį lankytojų sudarė ukrainiečiai, baltarusiai ir rusai, kurių skirtingas kultūrinis ir istorinis kontekstas vertė naujai prisitaikyti darbuotojų ir savanorių komandą. 

Darbo ir socialinius įgūdžius lavinantys žmonės kavinėje „Agapė“ paruošė 10 000 keksiukų, žvakių dirbtuvėse buvo pagaminta beveik 83 tūkst. žvakių. Be to, pernai buvo išleista nauja perdirbtų žvakių linija. Šių žvakių gamybai naudojami vaško likučiai iš bažnyčiose surinktų išdegusių maldų intencijų žvakelių. Perdirbto vaško žvakių rinkinio kaina susieta su minimaliu valandiniu darbo užmokesčiu. 5,65 Eur – tiek uždirba dirbtuvių darbuotojai per vieną valandą ir tiek kainuoja vienas perlietų žvakių rinkinys. 

Pernai parapijose taip pat startavo nauja iniciatyva – „Dosnumo krepšelis“, kurios metu maisto produktus stokojantiems aukojo ne tik parapijų bendruomenės, bet ir mokyklos, darželiai, įmonės. 

Vilniaus arkivyskupijos Carito vadovės Audronės Kairienės teigimu, 2023 metai atnešė daug naujovių ir iššūkių, tačiau jų netrūks ir ateityje: „Praėjusius metus apibendrinti norisi popiežiaus Pranciškaus iškeltu tikslu – visada būti šalia mažutėlių ir atitikti aukščiausius pagalbos teikimo standartus. Arkivyskupas iškėlė iššūkį, kad Vilnius iš tikrųjų taptų gailestingumo miestu. Iššūkiai – nemaži, tačiau mūsų bendruomenė yra pasiryžusi juos įgyvendinti.“ 

Su Vilniaus arkivyskupijos Carito 2023 m. veiklos ataskaita galite susipažinti interneto svetainėje: https://vilnius.caritas.lt/veiklos-ataskaitos 

Vilniaus arkivyskupijos Carito bendruomenė yra plačiausias socialinės pagalbos tinklas Vilniaus regione, besirūpinantis žmonėmis, susiduriančiais su įvairiais sunkumais, telkiantis geros valios žmones socialinei pagalbai, kovojantis su skurdu ir ginantis žmogaus teises ir kiekvieno pagalbos prašančiojo orumą.