Dienoraštis

Samanų portretai ir „gėlių bombos“: miesto daržininkystės projektas socialiniame centre „Betanija“ suburia žmones

Vilniaus arkivyskupijos Carito socialinis centras „Betanija“ įgyvendina miesto daržininkystės projektą, kuris į prasmingą veiklą įtraukia centro lankytojus, išgyvenančius socialinius sunkumus. Įkvėptas Vakarų Europos pavyzdžių Caritas kuria atvirą ir nemokamą erdvę miesto bendruomenei, kurioje visi gali ateiti, sodinti, auginti savo gėles ir daržoves, dalyvauti dirbtuvėse bei edukacijose. Prie iniciatyvos prisijungusi gėlių parduotuvės „Kvietkai“ komanda VA Caritui teikia nemokamas konsultacijas miesto daržininkystės klausimais, veda edukacijas ir padeda „Betanijos“ lankytojams kurti „gėlių bombas“ – inovatyvų ir tvarų metodą skleisti gėlynus viešose erdvėse. Projekto metu ant „Betanijos“ stogo bus įrengti ir du „miesto bičių“ aviliai, kurie prisidės prie tvarios ekosistemos kūrimo.

Socialiniame centre „Betanija“ jau nuo praėjusio pavasario vyksta ekodirbtuvės pažeidžiamiems vyresnio amžiaus žmonėms. Kovo mėnesį lankytojai sodino savo daržoves, gėles, kurias vėliau perkėlė į šiltnamį. „Žmonės įsitraukia, dalyvauja, – dalijasi dirbtuvių vadovas Justinas Iljeitis. – Klausėme, ką jie nori sodinti. Tokia ir idėja miesto daržininkystės: žmonės gali pasisodinti, ko nori. Po to gali vartoti, tik kol kas dar niekas nesunoko… [juokiasi].“

„Betanijoje“ periodiškai vyksta „gėlių bombų“  dirbtuvės, kurių metu lankytojai kuria rutuliukus iš žemės, molio ir sėklų, paruoštus pagal japonų mokslininko Masanobu Fukuoka metodą. „Gėlių bombos“ dažnai naudojamos siekiant atsodinti iškirstus miškus. Šie rutuliukai, priešingai nei palaidos gėlių sėklos, yra aprūpinti ne tik mineralinėmis medžiagomis, tačiau apsaugoti ir nuo paukščių, todėl yra itin patikimas būdas skleisti gėlynus. Rutuliukų net nereikia sodinti – pakanka tiesiog mesti, ridenti ar padėti ten, kur norima užauginti gėlių. „Gėlių bombas“ galima sėti ir pavasarį, ir rudenėjant, o lėšos už kiekvieną rutuliuką, pagamintą socialinio centro lankytojų rankomis, keliauja miesto daržininkystės projekto vystymui. Artimiausiu metu lėšas planuojama skirti bičių avilių įkūrimui.

Kiekvieną savaitę iki metų pabaigos „Betanijoje“ netrūks ir jaunuolių – nuo rugpjūčio startavo naujas jaunimo projektas. VA Caritas kviečia jaunimą nuo 14 iki 29 m. prisidėti prie miesto daržininkystės projekto ir dalyvauti tvarioje savanorystėje. Projektas paremtas trimis pagrindiniais Europos žaliojo kurso principais: tvaraus vystymosi, socialinio teisingumo ir ekonomikos augimo. Savanorystės metu jaunuoliai galės susipažinti su tvarios aplinkosaugos galimybėmis miesto ekosistemoje, su galimybėmis plėtoti verslą ar veiklą šioje srityje, įgyti teorinių ir praktinių žinių. Taip pat padėti „Betanijos“ virtuvėje ir kartu su vietos bendruomene dalyvauti ekodirbtuvėse, edukacijose. Projekto metu vyks gyvos diskusijos, numatomi susitikimai su arboristais (medžių priežiūros specialistais) ir kitų sričių profesionalais. O atsiradus „Betanijos“ miesto bičių aviliams savanoriai kartu su centro lankytojais sužinos apie bičių vašką ir žvakių liejimą, bus įkvėpti miesto bičių verslą vystančių verslininkų pasakojimais, galės patys išbandyti medaus išsukinėjimą bei supilstymą.

Prasidėjus miesto daržininkystės projektui socialinio centro „Betanija“ lankytojai džiaugiasi ne tik įdomiomis dirbtuvėmis, galimybe užsiauginti savo daržovių, bet ir naujais ryšiais. „Praėjusią savaitę vyko paveikslų iš samanų dirbtuvės, jau prisijungė ir keli jaunuoliai, – pasakoja Justinas Iljeitis. – Buvo įdomu, lankytojai noriai bendravo, įsitraukė į diskusijas apie gyvenimą. Matyti, kad jiems patinka pabendrauti su naujais žmonėmis, jaunimu.” Tokiu būdu miesto daržininkystės iniciatyva „Betanijoje“ ne tik prisideda prie tvaresnių miesto ekosistemos praktikų Vilniuje, ugdo žmonių savarankiškumą, bet ir skatina jaunimo socialinį jautrumą, stiprina bendruomeninius ryšius.