Dienoraštis

14 tūkst. vilties ženklų Vilniaus arkivyskupijos Carite

Pandemijos metai išryškino socialinį pažeidžiamumą, neapibrėžtumą, staigios pagalbos poreikį, taip pat – jos priėmimo svarbą. Vilniaus arkivyskupijos Carito veiklos ataskaita skaičiais iliustruoja augusį skurdą, atskirtį, bet ir atjautą, pasišventimą padėti stokojantiems, sergantiems, vienišiems.

Vilniaus arkivyskupijos Caritas 2020 m. teikė pagalbą daugiau nei 14 tūkst. žmonių. Drąsūs darbuotojai nepabūgo ieškoti naujų pagalbos būdų. Užsidarymą įveikusios širdys susijungė į 800 savanorių būrį.

Kartu su aukotojais, prisidedančiais prie gailestingumo misijos, pavyko išgirsti ir laiku reaguoti į vargšų patiriamus sunkumus. Apie tai rašoma balandžio 19 d. Vilniaus arkivyskupijos Carito 2020 m. veiklos ataskaitoje.

Ataskaitoje galima susipažinti su veiklos apimtimis, kurioms 2020 metais buvo skirta per 2 mln. eurų (2 182 395 ). Surinkta parama pasitarnavo vaikams ir jaunimui, vienišoms mamoms, šeimoms, benamiams, pabėgėliams, vyresnio amžiaus žmonėms, priklausomiems asmenims, patiriantiems skurdą ir alkį.

Vilniaus arkivyskupo Gintaro Grušo žodžiais: „Reikėjo atpažinti tuos, kurie staiga įpuolė į skurdą, prarado darbą, ėmė stokoti maisto, pastogės, valstybės institucijų pagalbos. Reikėjo drąsiai ir kūrybingai atsiliepti į iškylančius poreikius.“

Žmonės iš 10 Vilniaus arkivyskupijos Carito padalinių ir 2 įstaigų liudijo Bažnyčios rūpinimąsi nuskriaustaisiais, telkė geros valios žmones, kurie savo laiku bei materialiais ištekliais prisidėjo, kad gailestingumo žinia pasiektų kuo daugiau žmonių paribiuose.

Vaikų ir jaunimo centrų darbuotojai negalėdami priimti jaunuolių ar tėvų įprastuose grupiniuose užsiėmimuose, skyrė daug dėmesio individualiems susitikimams, konsultavo tėvus, padėjo ruošti namų darbus ir teikė emocinę paramą vaikams, globojo šeimas. Padaliniai, besirūpinantys atskirtį patiriančiais, migrantais ir pabėgėliais, nuteistaisiais bei nusikaltimų aukomis, ne tik įdiegė nuotolines konsultacijas, bet ir mokė ieškančius pagalbos naudotis skaitmeninėmis priemonėmis bendraujant ir su kitomis institucijomis.

Socialinis centras „Betanija“ maitino tris kartus daugiau žmonių nei prieš pandemiją. Išplėtė veiklos apimtis įtraukdamas maisto pristatymą į namus vienišiems seneliams bei sunkiai sergantiems.

Labai padidėjus pagalbos poreikiams buvo surinkta ir rekordinė parama Socialinėje tarnyboje. Dėl aktyvaus visuomenės įsitraukimo tarnybos komanda net keletą kartų vos per 5 dienas surinko apie 1,5 tonos drabužių ir batų.

Atsinaujinusiuose Laikinuosiuose namuose suvaldytas COVID-19 protrūkis. Visiems susirgusiems gyventojams pavyko pasveikti be rimtesnių komplikacijų. Priklausomų asmenų bendruomenėje „Aš esu“ bei Motinos ir vaiko namuose dėl išaugusio neapibrėžtumo visuomenėje sulėtėjo žmonių integracija. Nepaisant to, šiose bendruomenėse gyvenantiems asmenims nenutrūkstamai buvo teikiama socialinė, psichologinė bei dvasinė pagalba, programos vyko visu pajėgumu.

Karantinas stipriai apribojo socialinio verslo galimybes. Žvakių dirbtuvėms pavyko perkelti savo produkciją į elektroninę parduotuvę. Komanda taip pat prisidėjo prie kasmetinės advento akcijos „Gerumas mus vienija“ gamindama specialias akcijos žvakes. Gaila, kad kavinė-mokymų centras „Agapė“ galėjo veikti tik epizodiškai.

Vilniaus arkivyskupijoje, 43-ose parapijose, savanoriai ir darbuotojai aktyviai globojo senelius ir vienišus asmenims, vaikus ir jų šeimas, stokojančius, kuriems buvo būtina ne tik materiali pagalba, bet kartu skirtas ir emocinis palaikymas. Baimė ir nerimas dėl plintančio viruso lydėjo darbuotojus bei savanorius, tačiau noras padėti nuliūdusiam, kenčiančiam ir pažemintam asmeniui pranoko vidinę įtampą ir drąsino neapleisti kitų.

Pasak Vilniaus arkivyskupijos Carito vadovės Jolitos Matulaitytės, organizacijos 2020 metų veiklos ataskaitoje atsiskleidžia pagalbos vargstantiems apimtys ir skaičiai, išbandymai ir džiaugsmai, „po kuriais slypi begalė susitikimų, pokalbių, atjautos ir vilties ženklų, 14 tūkst. žmonių gyvenimo istorijos“. Ataskaitą rasite Vilniaus arkivyskupijos Carito interneto svetainėje: https://vilnius.caritas.lt/veiklos-ataskaitos/ .

Katalikų Bažnyčios organizacija Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ telkia geros valios žmones socialinei pagalbai, kovoja su skurdu, gina žmogaus teises ir rūpinasi kiekvieno pagalbos prašančiojo orumu.

Vien 2020 metais Vilniaus arkivyskupijos Carito pagalbos sulaukė 14 tūkst. asmenų: vaikai ir jaunimas, vienišos mamos, šeimos, benamiai, pabėgėliai, vyresnio amžiaus žmonės, ligoniai, priklausomi asmenys, patiriantys skurdą ir alkį.

Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ bendruomenė, suvienijusi apie 800 savanorių, yra plačiausias socialinės pagalbos tinklas Vilniaus regione.