Dienoraštis

Sveikesnis gyvenimas – iššūkis jaunimui

Taip mes pavadinome projektą, kurį pateikėme Valstybiniam Visuomenės Sveikatos Stiprinimo Fondui. Gavę finansavimą pradėjome tokias veiklas kaip maisto ruošos, higienos įgūdžių formavimo užsiėmimai, kurie patenkina bazinius jaunuolių poreikius ir sustiprina jų savarankiškumą. Atsirado galimybė socialiniams darbuotojams palydėti jaunuolius į gydymo įstaigas. Prie šių veiklų pridėjome individualias sporto treniruotes bei grupinius sporto užsiėmimus – tai visapusiškai pagerina jų fizinę būklę bei sustiprina komandinius ryšius. Fondo lėšomis finansuojamos ir individualios psichologo konsultacijos, kurios taip reikalingos jaunuoliams. Kartą į savaitę vyksta ir psichoterapinė grupė, kurios metu jaunuolius per procesus veda ir lydi kompetentinga psichoterapeutė.

Kas jau padaryta?

  • Lapkričio – balandžio mėnesiais į įvairias gydymo įstaigas jaunuoliai buvo palydėti 33 kartus.
  • 66 kartus vyko higienos įgūdžių formavimo užsiėmimai.
  • Per šešis mėnesius 61 kartą kartu su jaunuoliais buvo gaminamas maistas.
  • Įvyko 51 individuali treniruotė ir 20 grupinio sporto užsiėmimų.
  • 63 kartus lapkričio – balandžio mėnesiais įvyko individualios psichologo konsultacijos. 26 kartus vyko psichoterapinės grupės.

Iššūkis augti

Viena iš esminių šio projekto dalių – asmeninio augimo programa „Iššūkis augti“. Tai programa, kurią dar 2015 metais mūsų darbuotojai perėmė iš Šiaurės Airijoje dirbančių jaunimo darbuotojų, kurie praleido 20 metų tobulindami alternatyvius metodus patraukti mažiau galimybių turinčių jaunuolių dėmesį ir pasiekti pokyčių jų gyvenimuose. Pagrindinė šios programos idėja yra leisti jaunuoliams įveikti vieną iššūkį, patirti ir išgyventi sėkmę ir tada susidurti su dar vienu, jau šiek tiek sunkesniu iššūkiu.

Per šiuos pusę metų jaunuoliai jau susidūrė su iššūkiu žaisti, kurio metu jie turėjo pasirinkti jiems priimtiną žaidimo formą ir žaisti, mintyse sugrįžtant į savo vaikystę.

Kitas iššūkis buvo apsilankymas MO muziejuje. Apžiūrėję šiuolaikinio meno eksponatus, jaunuoliai pateko į senų nuotraukų parodą. Ten gavo užduotį – išsirinkti vieną nuotrauką, kuri jiems kelia teigiamus prisiminimus, ir vieną, kuri kelia neigiamus. Savo prisiminimais jaunuoliai pasidalino su mentoriais.

Ankstyvo pavasario saulėtą popietę kartu su jaunuoliais pasileidome į dar vieną iššūkį – savęs pažinimo pasivaikščiojimą. Kiekvienas jaunuolis išėjo lydimas mentoriaus su užduotimi atrasti organinį objektą ir į jį simboliškai sudėti savo būdo bruožo ar charakterio savybes, nuo kurių jie jaučiasi pavargę ir norėtų jų atsikratyti. Įkopę į trijų kryžių kalną lengvu žingsniu nulingavome prie Vilnelės, prie kurios kranto sustoję jaunuoliai dalinosi, o pasidalinę išmetė šakeles, akmenukus ir lapus į nutekančią upę, taip palydėdami savo būdo bruožus, kuriais norėtų atsikratyti. Pyktis, karštakošiškumas, nerimas dėl ateities, egocentriškumas tą dieną plaukė ar paskendo sraunioje upėje.

Su nekantrumu jaunuoliai priartėjo prie vieno iš didžiausių iššūkių, kurio link judėjome visus keturis mėnesius, – savęs portretų kūrimo. Jaunuoliai turėjo sukurti meno kūrinį, kuris atspindėtų jų dabartinę situaciją gyvenime. Šis iššūkis sulaukė visokių reakcijų iš jaunuolių. Pagrindinė ir didžiausia – buvo baimė. Tačiau ir vėl – lydimi mentorių, jie pradėjo piešti, klijuoti savo gyvenimų fragmentus.

Portretų pristatymo šventė

Be galo džiaugiamės jaunuolių darbais – tai didelės jų asmeninio gyvenimo pergalės. Bet iššūkiai negalėjo imti čia ir pasibaigti. Kitas iššūkis buvo iš savo artimos aplinkos pasikviesti asmenį ar kelis asmenis, kuriems jaunuoliai galėtų ir norėtų pristatyti savo portretus. Visus artimiausius ir juos palaikančius žmones sukvietėme į šventę. Nors buvo sunku kalbėti prieš didesnę auditoriją, jaunuoliai puikiai susitvarkė ir su šiuo iššūkiu.

Norime ir Jums leisti pasidžiaugti kai kurių jaunuolių sukurtais savęs portretais.

Jaunuolis 1

Čia sudėjau tai, kas man svarbu ir ką reikėjo man praeiti. Tam tikras savybes ir išgyvenimus. Aš bijojau nusileisti ant žemės, bandžiau tapti kažkuo kitu, kuo nesu. Apsimetinėjau. Daug metų gyvenau su melagystėmis ir egocentriškumu. Žinojau, kad tai melas, bet man tai tapdavo tiesa. Perlipti per save reikėjo labai daug pastangų. Be Alternatyvaus mokymosi centro aš vargu ar būčiau tai padaręs. Jie išmokė mane atvirumo. „Amatūškė“ atsuko man veidrodį ir sakė „tu pažiūrėk pirma į save.“ Pradžioje man tas nepatiko, reikėjo daug laiko perlipti per save. Bet pagaliau perlipau ir pažiūrėjau į save, kad tai, koks esu dabar viduje – su daug negatyvo ir akmenų, – tai jie man parodė, kad tuos akmenis reikia išimti į išorę ir apie tai kalbėti. Man tai labai padėjo. Supratau, kad anksčiau ar vėliau turėsiu su tuo susidurti akis į akį. Baimė keistis man irgi trukdė labai. Net dabar dar 100 procentų nepasikeičiau. Vis dar einu tuo keliu ir tikriausiai visą gyvenimą juo eisiu. Bet tai, ką iki dabar pakeičiau, man padėjo sukurti šeimą ir tuo labai džiaugiuosi. Tai mano atsvara gyvenime.

Jaunuolis 2

Aš dažniausiai būnu sportuojantis. Dažnai su darbuotoju einu sportuoti. Būnu dar liūdnas, nes nėra kas veikti, tada žaidžiu kompiuteriu. Burbantis būnu, kai susipykstu su darbuotoja. Atsikalbinėju, kai nenoriu daryti tai, ką man reikia daryti. Susimąstęs dabar dažniausiai būnu dėl egzamino, jam ruošiantis būnu ramus ir susikaupęs. Pastebiu, kad kai aš būnu draugiškas, tada ir aplinkiniai su manimi draugiški būna. Pasimetęs būnu, kai pradedu galvoti apie savo gyvenimą. Pingvinas. Kai būna grupiniai užsiėmimai ir manęs paklausia klausimo, aš dažnai pasakau tą žodį „nežinau“. Ir viskas.

Jaunuolis 3

Šitas portretas yra apie vienatvę. Tas tiltas primena stovyklą, kurioje neradau draugų ir būdavau viena. Trečia iškarpa simbolizuoja senelius, kurių nepažinojau. Ketvirta – mamos meilę, kurios negavau. Dažnai jaučiuosi kaip valtyje vidury ežero viena. Vaikas sėdintis ant lovos primena mane – kai buvau maža patyriau daug skausmo. O paskutinėje iškarpoje – dažnai jaučiuosi lyg skęsčiau. Šiam gyvenime tikrai esu pasimetus. Kai atėjau į šitą centrą pas mane daug kas pasikeitė, susiradau draugų. Ir noriu savo gyvenimą pakeisti į gerą pusę. Ir aš esu verta šviesos.

Jaunuolis 4

Praeityje turėjau daug problemų. Čia tie akmenys apačioje. Kalniukas virš jų – tai draugai, kurie man padėjo. Medis – globos namai, brolis, kurie man artimesni. Ant šakos tupi „pandpaukštis“. Tai aš. Žiedas virš mano galvos – tai mano abi pusės – viena gera, kita bloga. Saulė, o už jos debesis. Tas debesis – tai likusios mažos problemos.

Jaunuolis 5

Mano portrete sudėta daug. Sava vieta, tai pavyzdžiui, darbas. Anksčiau man būdavo sunku keltis į darbą, dažnai imdavau ligonlapį. Dabar stengiuosi daryti viską, kad būtų geriau. Pernai įvyko mano vestuvės. Tai man buvo nauja ir nesuprantama. Džiaugsmas – buvimas su vaiku, šeima, artimaisiais. Kartais pradedu skęsti, pasidaro sunku, nieko nesinori, pasimetu. Į šeimą įeina tai, kad atsirado pagarba vienas kitam, tiesos sakymas. Nebėra tikslo meluoti. Nors kartais tiesa būna ne tokia graži, kokia norėčiau kad būtų. Prieš pusantrų metų gimė dukra, buvau pasimetęs, nežinojau, kaip elgtis. Knyga, po kuria parašyta „drąsa“, man reiškia tai, kad aš noriu toliau mokytis, bet bijau, kad man gali nepavykti, galiu mesti ir tai bus laikina. Anksčiau mano laisvalaikis buvo alkoholis, narkotikai ir tai mane sugadino, ypač mano atmintį. Dabar atvirumas man simbolizuojasi su šeima, giminėmis, su kuriais galime susėsti, pavalgyti, pabendrauti. Dažnai atsimenu senus draugus, senus blogus dalykus, kuriuos darydavau. Svajoju būti pats sau bosas, sukurti kažką savo. Svajoju turėti savus namus.

Jaunuolis 6

Čia yra trys pagrindiniai objektai. Suskilęs kvadratas – tai mano praeitis. Atskilusių dalių nesuklijuosiu, tai paliko didžiulę nuoskaudą, kurių negaliu pamiršti ir kurios velkasi iki šiol.

Išsiskyrimai, teismai, globos namai, blogos draugijos, alkoholio vartojimas – visa tai paliko randus ir žaizdas. Buvo ir gerų prisiminimų – apie tėvą. Apvalus objektas – dabartis. Tai, koks esu dabar – paprastas, besistengiantis gyventi normalų gyvenimą, laikytis normalaus dienos rėžimo. Esu negeriantis, nerūkantis. Ir yra ateitis. Ją pavaizdavau didesnę. Turiu daug svajonių, kurias galbūt įgyvendinsiu, o gal ir ne. Man ateitis yra neaiški. Yra tokie dalykai, kurių aš noriu, bet praeities dalykai neleidžia man pagalvoti, kad man pavyks pasiekti. Tada būna sunku. Į tai įeina geras darbas, butas, gera sveikata, profesija, normalūs draugai, pažįstamų ratas. Yra žmonių, kurie padeda, bet viskas priklauso nuo manęs.

Jaunuolis 7

Aš trumpai. Tamsūs debesys – tai bloga nuotaika. Lietus – tai mano skausmas. Žaibas – tai pyktis, kada pratrūkstu. O saulė – tai viltis, kad bus geriau.

Kas mūsų laukia toliau?

Iššūkiai dar nesibaigė. Pasidalinę savo portretais su savo artimiausiais žmonėmis, o dabar ir su Jumis, jaunuoliai įamžino dabartinę savo gyvenimo situaciją. Prie portretų jie visada galės sugrįžti vėliau ir pabandyti atpažinti pasikeitusias savo gyvenimo detales. Gegužės mėnesio pabaigoje kartu su savanoriais ir jaunuoliais vyksime į kaimo sodybą „Svajonių dvaras“. Ten praleisime keturias dienas, kurių metu keliausime toliau ir giliau į asmenines jų patirtis bei išgyvenimus. Plauksime baidarėmis, žygiuosime 15 kilometrų iki Variaus atodangos, atliksime komandines ir asmenines užduotis. Mūsų laukia nuotykiai ir gyvenimo pamokos, kuriomis dalinsimės vienas su kitu gamtos apsuptyje. O patirtais įspūdžiais ir vėl pasidalinsime su Jumis.

Kas mes esame?

Vilniaus arkivyskupijos Caritas Alternatyvaus mokymosi centras jaunimui (iki 2018 metų vadinosi VA Caritas Amatų mokymo centras) dirba su sunkumais patiriančiais jaunuoliais, iškritusiais iš švietimo sistemos, stokojančiais darbinių ir socialinių įgūdžių. 2018 lapkričio – 2019 spalio mėnesiais centro veiklos finansuojamos Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos pagal prioriteto „Sveikos gyvensenos formavimas“ priemonę „Elgsenos keitimo iniciatyvos didesnės rizikos vaikams ir jaunimui (iki 29m.)“.

https://www.vilnius.caritas.lt/caritas-padaliniai/amatu-mokymo-centras/apie-mus.html

M.Paco g. 4, Vilnius
Vadovė Brigita Jankauskaitė-Muhri
Mob. 8 616 26936
El. p.amc@vilnius.caritas.lt
www.facebook.com/caritas.amc
A/s LT20 7044 0600 0578 6467, AB SEB bankas