Dienoraštis

Kalėdų džiaugsmas pasiekia ne visas šeimas: graži akcija kviečia padovanoti mažą stebuklą

Ne visų Lietuvos šeimų šventės yra džiugios. Rengiantis šv. Kalėdoms trečius metus vykstanti Vilniaus arkivyskupijos (VA) Carito vaikų ir paauglių dienos centro „Vilties angelas“ akcija kviečia prisiminti tuos, kurie išgyvena sunkumus ir nepriteklių.  

Advento metu verčiame specialius kalendorius, skaičiuodami dienas iki šv. Kalėdų. Vaikai kasdien sulaukia skanėsto ar kokio mažmožio.

Prieškalėdinės akcijos „Kitoks advento kalendorius“ metu visi norintieji kviečiami kasdien – dalintis: į šventinę dėžę įdėti po kokį daiktą, skirtą VA Carito dienos centrus lankančių vaikų šeimoms, – nuo higienos reikmenų, ilgiau galiojančių šventiškesnių maisto produktų iki mažų dovanėlių vaikams.

Rodo rūpestį

Akciją „Kitoks advento kalendorius“ inicijavusi VA Carito vaikų ir paauglių dienos centro „Vilties angelas“ savanorė Sigita pasakoja, kad gyvendama Azerbaidžane idėją pasiskolino iš vienos bendruomenės, kuri rengė analogišką akciją.

„Tiesiog kažkas iš pažįstamų feisbuke pasidalino plakatėliu apie kitokį advento kalendorių. Ten buvo parašyta mintis: vaikai kažką gauna, bet šeima ir kažką duoda kitiems žmonėms. Man patiko ta idėja“, – prisiminė moteris.

Pirmosios akcijos Lietuvoje metu Sigita su draugais priėmė advento dėžes maždaug dvidešimčiai šeimų.

„Mes, namuose, įprastai savo vaikams darome advento kalendorių. Kiekvieną dieną jie gauna ar kažkokį gardumyną, ar užduotėles. O tas atvirkštinis advento kalendorius reiškia, kad mes ne tik gauname, bet ir duodame: turime dėžę ir į ją kiekvieną dieną įdedame po kažkokį daiktą konkrečiai kitai šeimai. Žinome tos šeimos sudėtį, kiek joje yra žmonių, kokio amžiaus vaikai. Ir tada jau tiesiog, kaip įsivaizduojame, kas jiems patiktų. Tai gali būti ir skanėstas, ir rūbas, ir tiesiog šventinis dalykas“, – sakė Sigita.

Kartu „Vilties angelo“ savanorė akcentavo, kad didžiausia šios advento dėžės esmė – ne tiesiog sudėti daiktus ar jais paremti šeimą, o būtent suteikti jai džiaugsmo ir parodyti rūpestį.

Advento kalendoriaus dovanos 2018 m., 2019 m. ir pirmosios dovanos 2020 metais

Mintys sušildo

Pasak Sigitos, šiemet šeimų, kurioms būtų skirtos advento dėžės, dėl aktyvaus visuomenės įsitraukimo, išaugo 5 kartus. Dovanos pasieks daugiau nei 100 vaikų, lankančių „Vilties angelo“ ir kitus Vilniaus arkivyskupijos parapijų Carito dienos centrus, šeimas Eišiškėse, Lentvaryje, Siužionyse, Švenčionėliuose, Švenčionyse.

„Kai kurie vaikai man yra pasakoję, kad jie iš viso nešvenčia Kalėdų, nebūna kažkokio šventinio stalo ir panašiai. Tada pagalvojau, kaip mano vaikams yra smagu, kaip jie džiaugiasi. Aš žinau, kad tose šeimose yra visko – ir priklausomybių daug, ir kitko, bet, aš tikiu, tie tėvai nori turėti ir kitokių patirčių. Man atrodo, net jeigu nėra tradicijų namuose švęsti Kalėdas, giliai širdyje ir vaikai, ir tėvai vis tiek nori švęsti, turėti kažkokią džiugesnę dieną“, – teigė savanorė.

Tad Sigitai svarbiausia akcijos mintis – padėti sunkumus patiriančioms šeimoms atrasti tradiciją švęsti šv. Kalėdas.

Ji pasakojo apie emocijas, kurias išvysta šeimoms perdavus advento dėžes.

„Kaip jie nustemba, kai užmeta akį, pasižiūri… Tikimės, kad tai suteikia džiaugsmo. Didžioji dalis šeimų nežino ir nesitiki nieko panašaus. Tada pora dienų prieš šventes jie sužino, kad kažkas jiems suruošė tokią dėžę. Man atrodo, juos labai paliečia tai, kad čia ne šiaip iš dangaus nukrito, o kažkas ilgai, visas keturias savaites kiekvieną dieną stengėsi ir apie juos galvojo. Kiek aš esu girdėjusi atgarsių, tai juos labai paliečia“, – sakė savanorė.

Vilniaus arkivyskupijos Carito vaikų ir paauglių dienos centras „Vilties angelas“ jau daugiau nei 25 metus rūpinasi vaikais, paaugliais bei jų šeimomis, patiriančiomis įvairių sunkumų, teikdamas įvairią pagalbą: dvasinę, psichologinę, socialinę ir materialinę. Šiuo metu „Vilties angelą“ lanko 35 vaikai, centre dirba 6 darbuotojai, 42 savanoriai.