Dienoraštis

Atidarytas naujas Vilniaus arkivyskupijos Carito padalinys – mediacijos centras „In pace“: taikoje ir ramybėje

Vilniuje atidarytas naujas Vilniaus arkivyskupijos Carito mediacijos centras „In pace“ – jame profesionali mediatorių, psichologų ir socialinių darbuotojų komanda siekia padėti žmonėms tinkamai ir sąmoningai reaguoti konfliktinėse situacijose.

Lotyniškas mediacijos centro „In pace“ pavadinimas atskleidžia ne tik centro, bet ir bendrąjį mediacijos paslaugų tikslą – taikoje ir ramybėje diskutuoti bei priimti sprendimus ginčų ir konfliktų akivaizdoje.

Duris mediacijos centras, įsikūręs Kalvarijų g. 39, atvėrė ketvirtadienį, gruodžio 15 dieną.

„Pastaraisiais metais augantis Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos iškvietimų skaičius, policijoje užfiksuoti atvejai, rodo, kad atvejo vadybos lauke atsiduria ne vienas šimtas šeimų, kurios atrodytų neturi jokių rizikos požymių, tačiau viena iš pagrindinių priežasčių – nepriėmimas, negirdėjimas ir nemokėjimas bendrauti bei pasidavimas emocijoms, pykčio proveržiams ir nelaimingumo jausmui – tolina šeimos narius vienas nuo kito, trukdo siekti bendro sutarimo“ – kalbėjo naujojo VA Carito mediacijos centro vadovė Ūla Dusevičienė.

Trejų metų patirtis mediacijose su tokiomis šeimomis parodė, kad galima padėti joms, pirmiausia, atstatant ryšį, atkuriant gebėjimą klausyti ir išgirsti vienas kitą, leisti jausti, imtis veiksmų, kurie nustotų žaloti ir griauti santykį.

Atidarymo šventėje apie naujojo VA Carito mediacijos centro misijos svarbą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė dalijosi: „antra didžiausia trauma žmogaus gyvenime yra skyrybos ir tai, kaip jos paveikia vaikus – neįtikėtina. Tačiau jos vyksta, skaičiai didėja, auga nesutariančiųjų skaičius, todėl labai svarbu ieškoti išeičių. Labai džiaugiuosi, kad to ėmėsi Caritas. Šio centro misija labai svarbi – priimti realybę ir padėti ją išgyventi, ypatingai vaikams“.

Mediacijos centre „In pace“ veiks ne tik šeimos, santykių, administracinių ginčų, verslo mediacijos. Taip pat bus teikiamos individualios konsultacijos socialiniams darbuotojams, psichologams, bendratėvystės konsultantams, teisininkams, koučingo specialistams. Vyks grupiniai užsiėmimai, edukacijos tėvams, poroms, paaugliams arba vaikams, kurie orientuoti į pagarbų ir bendradarbiavimu paremtą konfliktų sprendimą.

Įkurta saugi vaikų ir tėvų matymosi erdvė – jaukus, namų aplinką primenantis kambarys su virtuve, vaikams skirtais žaislais, knygomis, lavinimo ir kūrybinėmis priemonėmis, stalo žaidimais. Skyriumi gyvenantis tėvas/motina su vaiku galės ne tik pažaisti, pakalbėti, bet ir kartu paruošti pamokas, pasigaminti valgyti, išgerti arbatos ar tiesiog kartu paskaityti knygą, lyg tai darytų namuose. O esant poreikiui,  galimos specialistų tarpininkavimo paslaugos.

Taip pat centre numatomi tėvystės įgūdžių mokymai bei savitarpio pagalbos grupės. Vyskupas Arūnas Poniškaitis atidarymo metu dalijosi apie santykio ir sutarimo svarbą šeimoje: „žmogus yra santykio būtybė. Vienas iš labiausiai skaudančių dalykų yra sužeistas santykis. Šis mediacijos centras, kuris atsidaro artėjant Kalėdoms, primena apie dieviškąjį kūdikį gimusį tamsoje, naktyje. Dievas tokiu būdu ateina kaip mažutėlis, kad atkurtų mūsų santykius. O ten, kur jis yra atkuriamas sušvinta šviesa, Dievo taika ir ramybė“.

Naujojo VA Carito mediacijos centro atidarymo šventėje dalyvavo garbūs svečiai. Seimo narys Linas Kukuraitis, Vilniaus miesto apylinkės teismo Teisėjas Jan Maciejevski, prof. dr. Agnė Tvaronavičienė, Lietuvos mediatorių rūmų Tarybos narė, MRU Mediacijos ir darnaus ginčų sprendimo laboratorijos vadovė. Jie dar labiau aktualizavo centro reikšmingumą kalbėdami apie sutarimo ir klausymosi ne tik ausimis, bet ir širdimi svarbą. VA Carito mediacijos centras „In pace“ siūlo konkrečią vietą, kurioje būtų galima saugiai ir su tinkamu palydėjimu susitikti bei dalintis, kuriant tvarius ryšius šeimoje ir visuomenėje.

Registruotis VA Carito mediacijos paslaugoms galima elektroniniu paštu: mediacija@vilnius.caritas.lt arba tel. numeriu: +370 675 58 624. Paslaugos mokamos, tačiau negalintiems mokėti už paslaugas numatyti būdai paslaugas dalinai finansuoti arba jas teikti nemokamai. Daugiau apie paslaugų kainas galite rasti paspaudus nuorodą: vilnius.caritas.lt.

Katalikų Bažnyčios organizacija Vilniaus arkivyskupijos Caritas telkia geros valios žmones socialinei pagalbai, kovoja su skurdu, gina žmogaus teises ir rūpinasi kiekvieno pagalbos prašančiojo orumu. Kasmet pagalbos sulaukia 17 tūkst. žmonių, tarp kurių pagalba teikiama: vaikams ir jaunimui, vienišoms mamoms, šeimoms, benamiams, pabėgėliams, vyresnio amžiaus žmonėms, priklausomiems asmenims, patiriantiems skurdą ir alkį. Šiuo metu Vilniaus mieste pagalbą teikia 13 padalinių ir programų, įvairiose Vilniaus arkivyskupijos parapijose veikia Carito centrai.