Dienoraštis

Stovykla – gyvenimo žiburys

Motinos ir vaiko namų komanda čia gyvenančioms moterims ir jų vaikams jau daugiau nei dešimt metų organizuoja vasaros stovyklą prie jūros, Karklėje. Kasmet stovykla ypatinga tuo, jog moterų bendruomenė šiuose namuose kiekvienais metais vis kita. Tad dauguma moterų su vaikais stovyklauja pirmą kartą gyvenime, o kai kurios šeimos pirmą kartą išvysta jūrą. Šias naujas patirtis lydi ir šeimas auginantys išbandymai, apie kuriuos dalinasi Motinos ir vaiko namų komanda: vadovė Vida Neverovič-Morkūnienė, psichologė Milda Lukauskienė ir socialinė darbuotoja Rita Jurgelaitytė.

Pradžia visada sunkiausia

Malonus poilsis prie jūros skamba patraukliai, tačiau tam mamos su vaikais turi gerai pasiruošti. Ankstyvas rytas, su pirmaisiais saulės spinduliais keliantis šeimas, dažnai būna įtemptas. Mamos, permąstydamos kelionės pasiruošimą, naktį nesudeda bluosto, anksti keliami vaikai būna irzlūs, o dar ir pati kelionė su visais būtiniausiais daiktais keliaujant viešuoju transportu būna pakankamai didelis išbandymas visai moterų bendruomenei. „Negaliu sakyti, kad jos nori važiuoti prie jūros. Jos nelaukia, nežino, nėra turėję stovyklų, nėra buvę pajūry, nežino, kas jų laukia, joms baisu,       nesaugu,“ – dalinasi psichologė Milda.

Įspūdžiai prie jūros

Išvydus jūrą motinų emocijos būna „konservuotos“, tačiau vaikuose viskas matosi iškart. Vos tik pasiekus jūrą vaikai bėga prie jos ir per kelias sekundes jau visi stovyklautojai šlapi: vaikai, gaudydami bangas, o mamos, gaudydamos vaikus. Mamos prie jūros negali atsipalaiduoti, nes vaikai nutrūktgalviškai tyrinėja ir jūrą, ir visą platų paplūdimį. Tačiau grįžus į sodybą, kurioje vyksta stovykla, jos gali atsipalaiduoti ir įkvėpti ramybės, čia pasitinka gražiai sutvarkyta aplinka, kurioje vaikams yra ir sūpynės ir batutas, o mamoms nebereikia sekti kiekvieno vaiko žingsnio, užtenka protarpiais žvilgtelėti, kaip vaikai maksimaliai atiduoda savo jėgas dūkdami ir žaisdami ant žalios žolės.

Iššūkiai, įkvepiantys pokyčiams

Už kiekvienos veiklos darbuotojos, ruošiančios šią stovyklą, mato prasmę: „stovyklos labai tikslingai augina moterų savarankiškumą, saviugdą, kantrybę. Čia įgaunama tokia patirtis ir užsispyrimas, kurie ateityje įsirašys į gyvenimo knygą, kurios puslapius verčiant bus galima rasti įkvėpimo eiti pirmyn,“ – sako socialinė darbuotoja Rita. Darbuotojos dalinasi, kad sudėtinga kelionė specialiai renkamasi viešuoju transportu, kadangi didžioji dauguma šeimų neturi automobilio ir niekas nežino, ar kada nors jį beturės, tad norisi parodyti, kad galima ir kitais būdais keliauti ir kurti atostogas sau, griauti mitus, baimes, įsivaizdavimus.

„Visada moterims sakau, kad pačios kuriame savo buvimą. Mes galime verkti, kad mums sunku keliauti arba galime turėti labai gerą laiką kartu. Kiek įdėsime pastangų, tiek turėsime,“ – drąsina vadovė Vida. Stovykloje šeimų laukia iš tiesų spalvinga ir intensyvi programa. Safaris Karklės elnių parke, meninė programa tapant bendrą paveikslą, orientacinės paslėpto lobio paieškos, vaidinimai, estafetės.

Dvi medalio pusės

Motinos ir vaiko namų vadovė Vida mato, kad kitokia aplinka atskleidžia moteris visai kitaip: „Čia mes galime giliai pažinti žmogų. Pamatyti iš gerosios pusės, pavyzdžiui, kokios moterys gali būti kūrybingos ir organizuotos. Kartu galime išvysti ir moterų silpnąsias puses, kuomet gyvenant visą savaitę kartu nukrenta visos kaukės. Tai yra gilesnio pažinimo dalis, kuri sugrįžus padeda lengviau siekti bendrų tikslų bei suprasti, su kuo dirbsime ateityje“.

Lygiai taip pat ir mamos darbuotojas pažįsta artimiau. „Nors mūsų bendravimas Motinos ir vaiko namuose nėra labai formalus, tačiau čia mes kartu galime kalbėtis iki išnaktų įvairiausiomis temomis. Kartu su mamomis vaidiname, dainuojame, žaidžiame UNO. Bendravimas tampa žaidybinis, daug laisvesnis nei įprastai ir tai mums yra didžiulis palengvinimas tolesnėje kelionėje,“ – dalinasi Milda.

Jungiantys artumo ryšiai

Paklausus, koks svarbiausias šios stovyklos tikslas, darbuotojos vienbalsiai nusprendžia: suburti ir parsivežti priartintas šeimas, suburtą komandą. „Visada po stovyklų tikimės, kad lengviau bendradarbiausime, kas įprastai nutinka, nes atsiranda žmogiškas santykis. Galime jaustis artimiau ir kalbėtis laisviau. Per veiklas norime pamokyti, kaip galima padėti viena kitai, ypač sudėtingose kelionėse, kad kartu viskas tampa įmanoma,“ – sako Milda. Dažnai moterų pasitikėjimas kitais yra stipriai sugriautas, tad reikia mažais bet tvirtais žingsniais tai kurti iš naujo.

Ypatinga stovykla šiemet ir tuo, kad pirmą kartą per 12 metų stovykloje buvo švenčiamos šv. Mišios, kurias aukojo Vilniaus arkivyskupijos Carito kapelionas kun. Žydrūnas Vabuolas. Mamos paruošė maldavimus, skaitė skaitinius. Po šv. Mišių kun. Žydrūnas grojo gitara ir dainavo. Mamoms buvo gera pramoga dainuoti kartu. Įsimintina, kad kun. Žydrūnas išlydėjo Motinos ir vaiko namų bendruomenę į kelionę ankstų stovyklos rytą, 5.20 val., palaimindamas šeimas ir darbuotojas. Ši tarpusavio bendrystė suteikė džiaugsmo ir padrąsino nebijoti kelionės iššūkių.

Įsivertinimui

Ar stovykla pavyko, ar ne, vadovė Vida sako, kad galima įsivertinti tik sugrįžus visoms atgal. Yra buvę įvairiausių stovyklų, svarbiausia, kai visi grįžta sveiki. Milda papildo: „stovykla net ir po daugelio metų moterims yra gyvenimo žiburys. Ji palieka daugiausiai įspūdžių. Kai kurios mamos, grįžusios iš stovyklos, kuria ateities planus asmeninėms šeimos atostogoms. Rūpinasi tomis, kurios dar ateityje dalyvaus stovykloje, patardamos, kurios veiklos pasiteisino, o kurias reikėtų pakoreguoti“. Rita taip pat džiaugiasi: „kai mamos sako, kad nori dar savaitę pabūti, mums tai yra geras rezultatas. Jos paragavo, pajuto skonį, žino, kad tai yra gera. O gal gyvenime jos ims ir nuvyks dar kartą prie jūros.“

Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ Motinos ir vaiko namai skirti moterims, kurios dėl įvairių priežasčių, labai dažnai ir smurto, negali gyventi savo šeimoje. Šiuose namuose gali glaustis mamos iš visos Lietuvos, jei laukiasi arba augina mažamečius vaikus – čia ugdomas moterų gebėjimas savarankiškai gyventi ir rūpintis savo vaikais, teikiant įvairiapusę socialinę ir psichologinę pagalbą. Daugiau informacijos – elektroniniu paštu: mvnamai@vilnius.caritas.lt